چادر چیست؟

چادر

چادر پوششی در ایران و برخی کشورهای دیگر است که به صورت پارچه‌ای نیم دایره‌ای شکل و معمولاً به رنگ‌های سیاه یا سفید یا رنگی است. چادر پارچه‌ای بلند است و سر تا روی پای زنان را می‌پوشاند. اغلب چادرها آستین ندارند و برای نگه داشتن آن از دست یا کش کمک می‌گیرند.

آن گونه که از فیلم‌ها و عکس‌های پیش از سال‌های ۱۳۴۹ روشن است چادر سیاه بسیار کم بوده و زنان عرب بیشتر چادرهای رنگی به غیر از سیاه و با رنگ‌های روشن به سر می‌کرده‌اند.

 

تاریخچه چادر

در ایران باستان تصاویری وجود دارد که زنان علاوه بر لباس بدن خود با پارچه ای شبیه به چادر زن امروزی می پوشانند. در عهد هخامنشی و اشکانی، زنان چادر بر سرداشته و پیراهن های بنلدی داشتند که تا مچ پای آنان پوشیده شده است. در عهد ساسانی نیز گاهی چادر گشاد به سر می کردند که تا وسط ساق چا میرسیده است. نقوشی که از بانوان ساسانی در بشقاب های نقره ساخته شده است که در هر یک از بانوان، چادری به خود پیچیده اند.

پلوتارک مورخ یونانی در مورد شرایط ایران در زمان هخامنشیان می‌نویسد که «هر گاه لازم است زنان ایران از خانه خارج شوند و به سفر روند، درون چادرهای در بسته‌ای می‌نشینند و چادر را بر روی گردونه‌ای قرار می‌دهند و حمل می‌نمایند.» احمد کسروی نتیجه می‌گیرد که استفاده از چنین چادری ویژه توانگران بوده و افراد عادی جهت رفت‌وآمد مشابه کوچکتر آن را بر سر می‌گرفته‌اند و به تدریج ظاهر آن تغییر کرده و به صورت امروز درآمده ولی نام چادر همچنان بر آن باقی‌مانده‌است.

 

رنگ چادر

زنان‌ مصری‌ در گذشته حِبره ابریشمین‌ سیاه‌ و دختران‌ حبره‌های‌ سفید می‌پوشیدند، در ترکیه‌، زنان‌ جوان‌تر رنگهای‌ آبی‌ فیروزه‌ای‌، یشمی‌ و بنفش‌ را می‌پسندیدند.

در ایران‌ دوره قاجار، زنان‌ اشراف‌ اغلب‌ طرفدار چادرهای‌ مشكی‌ یا بنفش‌ و آبی‌ تیره‌ بودند.

 

منبع:ویکی پدیا

احسان نجاتی
ارسال دیدگاه